Ο ΠΑΟΚ πήρε νίκη-τίτλου στην Τούμπα και αγκαλιάζει το πρωτάθλημα

Με την έναρξη της αναμέτρησης στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά με σκοπό να αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό, προειδοποιώντας μόλις στο τρίτο λεπτό με τον Μπράντον Τόμας, ο οποίος βρήκε το αριστερό δοκάρι του Λοντίγκιν. Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με τους “πράσινους” να αμύνονται για να μπορέσουν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση. Το “τριφύλλι” δεν κατάφερε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να γίνει απειλητικό, με τις παράλληλες μπαλιές του Μαντσίνι και του Μπακασέτα να μην γίνονται αποδεχτές από τον Αντράζ Σπόραρ, καθώς ο Κοτάρσκι τις έκοψε στο 21ο και 23ο λεπτό αντίστοιχα. Ο ρυθμός του ΠΑΟΚ δεν έπεσε, πιέζοντας ψηλά τους παίκτες του Φατίχ Τερίμ, ενώ εκμεταλλεύτηκε και το λάθος του Πέρεθ στο 37ο λεπτό, με τον Κωνσταντέλια να κλέβει την μπάλα από τον Ισπανό περνώντας την μπάλα παράλληλα στον Τάισον, ο οποίος υποδειγματικά τελείωσε την φάση για το 1-0 του ΠΑΟΚ. Ο Φατίχ Τερίμ προσπάθησε να ανεβάσει τις γραμμές του για να πιέσει τον “δικέφαλο του βορρά” αλλά χωρίς αποτέλεσμα με το γκολ του Βραζιλιάνου να είναι αυτό που έστειλε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει τον Παναθηναϊκό, με τους “πράσινους” να κολλάνε στα καρέ τους περιμένοντας να χτυπήσουν στην κόντρα. Οι γηπεδούχοι κέρδιζαν μέτρα με τον Ζίβκοβιτς, αλλά οι παίκτες του Τούρκου τεχνικού κατάφεραν να μείνουν στις θέσεις τους και να μην δεχτούν το γκολ στο 52ο λεπτό. Στο 62ο λεπτό ο Ραχμάν Μπαμπά έπιασε ένα μακρινό σουτ, το οποίο τράνταξε το δοκάρι του Λοντίγκιν για να παραμείνει το 1-0. Στο 62ο λεπτό ο Σπόραρ μετά από πάσα του Τσέριν έφυγε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ. Ο Σλοβένος εκτέλεσε με ένα ωραίο πλασέ, ο Κοτάρσκι όμως με το πόδι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και ύστερα έξω. Δέκα λεπτά μετά και ύστερα από την πίεση του Παναθηναϊκού, ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι με τον Σαμάτα, μετά από μαρκάρισμα του Γεντβάι. Ο Ζίβκοβιτς ευστόχησε για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 2-0, τελειώνοντας μέχρι εκείνο το σημείο την υπόθεση νίκης. Ο Γερεμέγιεφ όπως φάνηκε δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, με τον Σουηδό να εκμεταλλεύεται την σέντρα του Τσέριν, μείωσε σε 2-1, αλλάζοντας την εικόνα της αναμέτρησης. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι δεν άφησαν την αναμέτρηση να κυλίσει, καθώς κυνήγησαν και τρίτο γκολ για να τελειώσουν την υπόθεση νίκης. Ο Βιεϊρίνια έγινε αποδέκτης μια εκπλυκτικής μπαλιάς από τον Ζίβκοβιτς

ΓΚΟΛ: 37′ Τάισον, 72′, 90+2′ Ζίβκοβιτς, 78′ Γερεμέγιεφ, 89′ Βιειρίνια,
ΔΟΚΑΡΙ: 62′ Μπάμπα
Κίτρινες: 59′ Χουάνκαρ, 70′ Γεντβάι

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου)Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (81′ Σβαμπ), Ντεσπόντοφ (81′ Βιεϊρίνια), Μουργκ (19′ Κωνσταντέλιας), Τάισον, Τόμας (66′ Σαμάτα)

Παναθηναϊκός (Τερίμ): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Χουάνκαρ (67′ Μλαντένοβιτς), Γεντβάι, Πέρεθ, Τσέριν, Αράο, Μπακασέτας, Μπερνάρ, Μαντσίνι, Σπόραρ