Ο προπονητής των πρωταθλητών ΝΒΑ Μπόστον Σέλτικς αποκαλύπτει ότι τον βοήθησε ο Πεπ Γκουαρδιόλα να κατακτήσει τον τίτλο

Ο προπονητής των πρωταθλητών του ΝΒΑ Μπόστον Σέλτικς εμπνεύστηκε από τον νικητή προπονητή της Πρέμιερ Λιγκ όταν χρειάστηκε να νικήσει στους τελικούς τους Ντάλας Μάβερικς.

Ο Τζο Μαζούλα, γεννημένος στο Ρόουντ Άιλαντ που μόλις κατέκτησε τον τίτλο στο ΝΒΑ με τους Σέλτικς, απέδωσε τα εύσημα δημοσίως στον προπονητή της Μάντσεστερ Σίτι, Πεπ Γκουαρντιόλα, για τη βοήθεια που του προσέφερε.

Μιλώντας σε δημοσιογράφους μετά τη νίκη των Σέλτικς στο Game 5, επισήμανε ότι ο Γκουαρντιόλα τον βοήθησε στο μεταβατικό παιχνίδι.

«Το Ντάλας έχει μία από τις πιο έξυπνες άμυνες», δήλωσε ο Μαζούλα στους δημοσιογράφους. «Έπρεπε να είμαστε δημιουργικοί για να τους αντιμετωπίσουμε».

Ο προπονητής που κέρδισε τους τελικούς πρόσθεσε: “Ο Πεπ [Γκουαρντιόλα] με βοήθησε στο τρανζίσιον και στο πώς να μετακινώ τους παίκτες”.

Ο Γκουαρντιόλα εθεάθη στο γήπεδο στο Game 1 των τελικών του ΝΒΑ – ένα παιχνίδι που οι Σέλτικς κέρδισαν στην έδρα τους.

Στη συνέχεια, η Βοστώνη κυριάρχησε στα παιχνίδια 2 και 3 για να πάρει ένα επιβλητικό προβάδισμα 3-0 στη σειρά.

Ακολούθησε η συντριβή από το Ντάλας σε μια από τις πιο βαριές ήττες στην ιστορία των τελικών του ΝΒΑ.

Αλλά το βράδυ της Δευτέρας, η Βοστώνη μπήκε δυνατά και ανταπέδωσε τη χάρη, κερδίζοντας τους Μάβερικς με 18 πόντους διαφορά, κατακτώντας το 18ο πρωτάθλημα στην ιστορία της ομάδας.