Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός, επέστρεψε στο θρόνο του

Ο επτάστερος αποδείχθηκε… επτάψυχος, μιας και σ’ έναν τελικό ακατάλληλο για καρδιακούς κατέκτησε και το πρωτάθλημα Ελλάδας, επικρατώντας του Ολυμπιακού με σκορ 87-82 στο ιστορικό Game 5 του ΟΑΚΑ.

Με ηγέτη τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος πέτυχε 29 πόντους, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στην κορυφή του ελληνικού μπάσκετ μετά το 2021. Κάπως έτσι, κατέκτησε το 40ο του πρωτάθλημα. Με αυτόν τον τρόπο ολοκλήρωσε την πιο πετυχημένη σεζόν της τελευταίας δωδεκαετίας, επιστρέφοντας στους τελικούς από το 2-0 υπέρ του Ολυμπιακού.

Ο αγώνας

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα των φιλοξενούμενων, όπου προηγήθηκαν στο πρώτο δίλεπτο με 2-10, χάρη στις γρήγορες εκτελέσεις, των Παπανικολάου και Πίτερς, ενώ οι πράσινοι, ήδη είχαν υποπέσει σε τρία λάθη. Οι γηπεδούχοι μετά το τάιμ-άουτ, του Αταμάν, βελτιώθηκαν και με αιχμή του δόρατος τον Λεσόρτ, έκαναν ένα σερί 8-0 και το σκορ έγινε 13-15, κάτι που ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ. Ο Ολυμπιακός είχε καλό ποσοστό από την περιφέρεια (4/5 τριπ.) και χάρη σε αυτό, είχε την πρωτοκαθεδρία στο σκορ (17-19). Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες πήγαν αρκετά στις βολές, και το 2-22, σφράγισε τις προσπάθειές τους στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Πίτερς συνέχισε να είναι μία μόνιμη απειλή από την περιφέρεια κι αυτό έβαζε πολλά προβλήματα στην “πράσινη” άμυνα (23-27). Ο Σλούκας είχε ξεκινήσει εντυπωσιακά την αναμέτρηση και μάλιστα ήταν ο άνθρωπος, που τράβηξε επιθετικά τους πράσινους, τη στιγμή, που ο Ναν έψαχνε το ρυθμό του. Ο Ολυμπιακός έχασε για λίγο την αυτοκυριαρχία του, ο Γκος δεν έδωσε καλό ρυθμό και το 31-31 ήταν γεγονός. Μάλιστα με γκολ-φάουλ του Έλληνα γκαρντ ο Παναθηναϊκός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 34-33. Ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις στην επίθεση, με Γκος και Κάνααν, όμως ο Σλούκας με 23 πόντους, ήταν ο κύριος υπεύθυνος για το 42-37 του Παναθηναϊκού. Οι γηπεδούχοι δεν κατέβασαν ρυθμό, η ερυθρόλευκη άμυνα δεν είχε καθόλου βάθος και το 48-39, που σημειώθηκε με καλάθι του Μιλουτίνοφ, ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε εντυπωσιακά στο τρίτο δεκάλεπτο, έκανε σερί 7-0 με τους Πίτερς και Παπανικολάου και ο Αταμάν, όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, πήρε αμέσως τάιμ-άουτ με το σκορ στο 49-47. Οι Πιεραιώτες συνέχισαν να είναι εύστοχοι επιθετικά, με τον Μιλουτίνοφ να παίρνει αλλεπάλληλα επιθετικά ριμπάουντ, όμως οι Ναν και Γκραντ με ατομικές ενέργειες, κρατούσαν το προβάδισμα δύο πόντων (54-52). Ο Μιλουτίνοφ συνέχισε να καρφώνει, ύστερα από τις έξοχες πάσες των Πίτερς, Γουόκαπ και Μακίσικ και το 57-58 ήταν γεγονός. Ο Παπανικολάου έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο, έγραψε το 61-64, με τέσσερις πόντους από Γκραντ και Ερνανγκόμεθ, το σκορ έγινε 65-64 κι όλα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο.

Ο Χουάντσο έβαλε ένα μεγάλο σουτ για το 68-64, δίνοντας σπουδαία ανάσα στον Παναθηναϊκό, ενώ και στην άμυνα κυνηγούσε παντού τον εξαιρετικό σήμερα Πίτερς. Το 70-64 με δύο βολές του Λεσόρ, έδωσε ψυχολογία στους πράσινους, όμως το παιχνίδι είχε δρόμο. Ο Αμερικανός φόργουορντ μείωσε σε 70-66 και ήταν ο άνθρωπος, που κρατούσε την ομάδα του κοντά στο σκορ. Ο Σλούκας με lay up έκανε το 72-66 και το παιχνίδι, στεκόταν σε τεντωμένο σχοινί. Ύστερα από αλλεπάλληλες κακές επιθέσεις και των δύο ομάδων, ο Ναν έπαιξε iso των Μιλουτίνοφ, έκανε το 75-66, δίνοντας ένα ελαφρύ προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Ο Ολυμπιακός με τον Γουίλιαμς-Γκος δεν παράτησε το παιχνίδι και πέντε αναπάντητους πόντους έκανε το 77-71, ενώ ο Μακίσικ με μία βολή, μείωσε ακόμα περισσότερο. Ο Ναν με δύσκολ σουτ έκανε το 79-72 και με δύο λεπτά για τη λήξη του αγώνα, ο Παναθηναϊκός είχε καλό μαξιλαράκι για τη νίκη. Ο Πίτερς είχε άλλη άποψη και με τρίποντο από τη γωνία, μείωσε σε 79-75, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Ο Μήτογλου με βολές έκανε το 81-75, όμως ο Παπανικολάου απάντησε με νέο σουτ τριών πόντων και το 81-78, έκανε το παιχνίδι θρίλερ. Ο Μακίσικ με ωραία προσπάθεια έκανε το 81-80 και πλέον, όλα θα κρίνοντας στο νήμα. Ο Ναν πήρε μία κακή απόφαση και σε 34 δευτερόλεπτα, ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία για σπουδαία ανατροπή. Ο Γκος πήρε ένα σουτ, που έχει βάλει πολλές φορές, αστόχησε, όμως το παιχνίδι δεν είχε ολοκληρωθεί, με τον Μήτογλου να επιχειρεί δύο βολές. Ο Έλληνας φόργουορντ ευστόχησε, και στις δύο, όμως ο Γκος είχε τη δυνατότητα να μειώσει ξανά στον ένα πόντο, που το έκανε και το 83-82, κρατούσε άπαντες σε αγωνία. Ο Ναν από τη μεριά του έκανε το 85-82 και ο Μπαρτζώκας, κάλεσε τάιμ-άουτ, για να σχεδιάσει μία επίθεση, όπου επιλογή θα είναι το τρίποντο. Τελικά ο Ολυμπιακός έκανε λάθος επαναφορά, ο Γκριγκόνις έβαλε δύο βολές και ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο θρόνο του πρωταθλητή Ελλάδας, μετά από τρία χρόνια.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 48-39, 65-64, 87-82

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Παπαπέτρου, Γκραντ 15 (5/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ναν 13 (3/7 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Λεσόρ 11 (4/6 δίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Μήτογλου 8 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Σλούκας 29 (6/9 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ σε 29 λεπτά), Αντετοκούνμπο 1, Γκριγκόνις 2, Ερνανγκόμεθ 8 (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (0/1 τρίποντο, 2/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη σε 32:31), Κάναν 2 (1/7 σουτ), Παπανικολάου 18 (2/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Πίτερς 21 (3/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές), Μιλουτίνοβ 17 (8/11 δίποντα, 1/3 βολές, 12 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 12 (3/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 2, Πετρούσεβ 2, ΜακΚίσικ 6 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ)